RPA ciekawostki


Strona główna -> RPA -> RPA ciekawostki
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Flaga RPA ustanowiona została 27 kwietnia 1994 roku, a jej wygląd symbolizować ma różnorodność kulturową tego kraju. Ciekawe jest znaczenie poszczególnych barw. Centralne „Y” oznacza jedność kraju bez apartheidu, czerwień (krew), niebieski (niebo) i biały (Europejczycy) są symbolami białych osadników w RPA, a złoty (skarby), czarny (Murzyni) i zielony (ląd) symbolizują afrykański ruch oporu.


Najstarszy baobab świata zajmuje swoje miejsce od ponad 6 tysięcy lat

Robben Island

Robben Island, inaczej Wyspa Fok leży w odległości 14 km od Kapsztadu i jest największą wyspą w RPA. Niegdyś znajdowało się tam jedno z najbardziej znanych więzień świata. Od 1931 roku zsyłano tu więźniów politycznych i kryminalnych przestępców z wysokimi wyrokami, 16 lat spędził tu były prezydent RPA – Nelson Mandela. W wodach otaczających wyspę pływają Białe Rekiny, w związku z tym mamy tu do czynienia z licznymi przypadkami ataków tych drapieżników.  W 1997 roku Wyspa Fok uznana została na Pomnik Narodowy, a także wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najstarszy baobab świata

Inną naturalna ciekawostką RPA jest najstarszy baobab świata. Znajduje się on w miejscowości Modjadjiskloof w Prowincji Limpopo, wiek baobabu szacuje się na 6 tyś. lat. To świadczy o tym, że jest starszy od Piramid Egipskich i z pewnością był już stary w czasach Chrystusa. Drzewo ma 47 m obwodu i 22 m wysokości. Pień w środku jest pusty, mieści się tam składnica wina i bar. „Wewnątrz” baobabu mieści się nawet 60 osób. W środku panuje temperatura  22 stopni Celsjusza.

RPA – Raj Czy Piekło?

RPA jest niestety pionierem w światowych statystykach jeśli chodzi o liczbę gwałtów. Z badań wynika, że co 26 sekund dochodzi tam do gwałtu. Według prowadzonych przez południowoafrykańska organizację POWA, co druga kobieta w RPA zostanie zgwałcona, a każda przynajmniej raz w życiu doświadczy przemocy seksualnej. Problem ten dotyczy również dzieci. Wynika to z przekonania, że współżycie z dzieckiem może wyleczyć gwałciciela z AIDS. Te przerażające statystyki niestety potwierdza fakt, że w RPA jest największa na świecie ilość  (około 10%)  osób zakażonych wirusem HIV.  Problem AIDS jest głównym tematem kongresów WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia.

Bogactwo naturalne

W RPA znajdziemy  około 23 200 gatunków kwitnących roślin, co stanowi 10% wszystkich kwitnących roślin na świecie. Jest tu też wiele gatunków zwierząt, więcej niż w obu Amerykach albo w Azji i europie razem. Na terenie tego kraju, w Smoczych Górach zobaczyć możemy drugi co do wielkości wodospad świata – Tugela Falls, który ma 948 m wysokości. Kolejną atrakcją jest kanion rzeki Blyde, jest to trzeci co do wielkości i jedyny zielony kanion na świecie. Na uwagę zasługuje również Góra Stołowa, jest to najstarsza góra świata. Wznosi się na wysokości 1086 m n.p.m., a swój spłaszczony kształt zawdzięcza lodowcowi.

 

 RPA - miasta

Durban Johannesburg Kapsztad Pretoria


RPA - co warto wiedziećRPA - Port jachtowy w Durbanie Port jachtowy w Durbanie
Choć Durban nie należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów ...

RPA ciekawostki - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies